Güncel

Güncel (593)

BAŞKAN TUTALTERMAL YATIRIM ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR 3Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir için  sadece Termal turizm anlamında değil,  Termal Seracılık Tesisleri yatırımları içinde ziyaretlerde bulunuyor.

Seydişehir'de  termal su kaynaklarıyla turizm sektörünün önemli bir kazanım elde edeceğini kaydeden Başkan Tutal, ilçemize  yapılacak termal seracılıkla,ilçemizinde  tarımın gözdesi haline geleceğini kaydetti.

Başkan Tutal, Antalya ziyaretinde  Kekova Tarım Firması sahibi Osman Doğan'la görüşerek Seydişehir'e yapmayı planladığı termal seracılık çalışmaları hakkında bilgi alış verişinde bulundu.

Belek Turizm Yatırımcılar Birliği Genel Müdürü Bekir Akkaş ile görüşme yapan Başkan Tutal, termal turizm konusunda destinasyon çalışması ve ilçemizde turizmin canlanması konuları hakkında görüştü.

Termal su kaynaklarını sadece turizmde değil tarım sektöründe de kullanılmasını hedeflediklerini kaydeden Başkan Tutal; istihdama yönelik yapılacak yatırımlarımızın her zaman takipçisiyiz. Farklı yerlerde ilçemize gelen iş adamlarımızla birçok yatırım için girişimlerde bulunduk.Seydişehir tarım ve sanayi anlamında çok önemli bir noktada. Yatırımcılara kapımız her zaman açık" dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ayrıca Antalya Konsiad Başkanı İsmail İncel ile görüşerek Seydişehir'e termal yatırımcıların davet edilmesi ve bilgilendirilmesi için çalışmaların yapılması konusunda da fikir alış verişinde bulundu.

BAŞKAN TUTALDAN MUHTARLAR ONURUNA YEMEK 7Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla ilçede görev yapan muhtarlar onuruna yemek verdi.

Kırsal ve merkez mahallede görev yapan mahalle muhtarları ile bir araya gelen  Belediye Başkanı Mehmet Tutal, tüm muhtarların 19 Ekim Muhtarlar gününü kutlayarak hediye takdim etti.

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde görev yapan muhtarlar onuruna yemek veren Belediye Başkanı Mehmet Tutal, muhtarlığın kutsal bir görev olduğunu ve muhtarların halk ile devlet arasında bir köprü görevi üstlendiğini söyledi.

Başkan Tutal tarafından Adile Baysal Kültür Sanat evinde verilen yemeğe,Kaymakam Aydın Erdoğan, AK Parti İlçe Başkanı Kemalettin Atalay, MHP İlçe Başkanı Eyüp Gül, Seydişehir Muhtarlar Derneği Başkanı Levent Karaaslan,  merkez ve kırsal mahalle muhtarları katıldı.

Muhtarlar Derneğinin kurulmasında kendilerine destek veren İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanına teşekkür eden Muhtarlar Derneği Başkanı Levent Karaaslan; "bizim için önemli bir gün. Seydişehir'in birlik ve beraberliği için önemli bir gün. Belediye Başkanımıza ve Kaymakamımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum "dedi.

Barış Pınarı Harekatının ve şanlı ordunun Osmanlı tokadını yiyen düşmanların paramparça olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Mehmet Tutal;"Cumhurbaşkanımızın iradeli , dik duruşu ve tarihten gelen askerimizin güçlü iradesi ile bu olayı çözdük. Sonuç itibari ile kurşun atmadan bu bölgenin kalan kısmının temizlenmesi ciddi anlamda siyasi ve askeri büyük bir başarıdır" dedi.

Muhtarlık teşkilatının , yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, Devletin en ücra noktadaki kurumsal temsilciliği olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;" Siz muhtarlarımız, bulunduğu mahallede Devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla Devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektesiniz. Kalkınan ve sürekli büyüyen ülkemizin, hedeflerine birlik ve beraberlik içerisinde ulaşabilmesi için mahallemizden, büyükşehirlerimize kadar Devletimizin tüm birimlerinin uyum ve işbirliğiyle hareket ediyorsunuz"dedi.

Nasıl ki vücudun organları baş ve beyinle aynı istikamette olmazsa düzenden ve ahenkten bahsedemeyiz, aynı şekilde en küçük idari birimlerimizin, mahallelerimizin istikametiyle,ülkenin istikameti aynı yönde olmazsa; sağlıklı ve istikrarlı bir büyüme gerçekleştirilemez. Evde, mahallede demokrasi kültürü ne kadar güçlenirse, ülkenin tamamında da bu kültür gelişir, güçlenir, standartları o kadar yükselir" diyerek konuşmasına devam etti.

Vatandaşın derdiyle dertlenen, halkın tercihiyle, seçimiyle göreve gelen muhtarların görev yaptığı mahallelerde önemine değinen Başkan Tutal; sizler  bizim gören gözümüz, işiten kulağımız, tutan elimizsiniz. Halkla bizim aramızda bir köprü kurmaktasınız. Gerek merkez, gerek kırsal mahalle muhtarlarımızla, bugüne kadar olumsuz bir durum yaşamadık. Elimizden geldiğince, gücümüz nispetince taleplerinizi yerine getirmeye çalıştık. Yine birbirimize sahip çıkıp birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımıza devam edeceğiz inşallah. Önce ülkemiz, sonrada Seydişehir için el ele çalışmamız gerekiyor. Biz her ne kadar ilçemizin Belediye Başkanı olsak da, belirli bir siyasi kimliğimiz var. Ama siz muhtarlarımız öyle değil. Halkın temsilcisi ve mahallelerinizin temsilcisi olarak görevlerinizin başına geçiyor, kendi isimlerinizle yarışıyorsunuz.Siz muhtarlarımız  ülkemizin yönetim sisteminin en küçük birimi olan mahallelerimizin huzuru, gelişmesi ,insanlarımız arasındaki birliğin, işbirliğinin güçlenmesi konusunda yaptığınız çalışmalar ile takdir topluyorsunuz.Bizlerin çalışmalarında da özellikle kırsal mahallelerde halkla belediye arasındaki ilişkiyi kurma noktasında muhtarlarımız son derece önemli bir görev icra ediyor. Sizler eksiklikleri gideriyorsunuz. Sahayı ve sorunlarını tespit ederek yardım ediyorsunuz. Bizlerde o noktada mücadelemizi omuz omuza devam ettiriyoruz. Ayrıca Mahallelerimize yaptığımız çalışmalarımızı yerinde takip edip bizlere gerektiğinde rehberlik ediyorsunuz. Eksikliklerimiz neler , birlikte bakıp, uyum içinde değerlendiriyoruz.

Seydişehir'in ihtiyaçları noktasında biz ciddi mesafeler aldık. Büyükşehir'in yaptıkları ile bizlerin yaptığı çalışmalar birleştirildiğinde güzel çalışmalara imza attık.Daha fazlasını, daha güzelini hep beraber yapacağız. Bugüne kadar sizlerde bizlerde ayrım yapmadan yolumuza devam ettik. Hayırlı işlerde yarışmak, güzel işlerde birlik ve beraberlik sağlamak yönetimin işleyişi içinde gerekli ve elzemdir. Bu vesile ile her bir kardeşimizin Muhtarlar gününü kutluyorum. Allah birlik ve beraberlik içinde bu aziz vatana hizmet etmeyi bize vesile kılsın" dedi.

Muhtarların gününü kutlayarak sözlerine başlayan Kaymakam Aydın Erdoğan; "Muhtarlık zor bir meslek . Siz zora ve sıkıntıya talip oldunuz. Muhtarlığın gecesi ,gündüzü olmaz. Günün 24 saati, haftanın 7 günü vatandaşların her türlü talebi ve şikayeti size gelir.Sizler bu talepleri devletin kurumlarına iletiyorsunuz. Başarılı olabilmek için tüm kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri ile memurları ile ikili ilişkileriniz mutlaka güçlü olsun. Sizler ziyaretlerinizi eksik etmeyin. İkili ilişki görevinizde çok önemlidir. Ben bu vesile ile muhtarlarımızın gününü kutluyorum. Birlikten, beraberlikten güç doğar, Bir olur iri olursanız güçlü olursunuz.Gününüzü kutluyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum "dedi.

Protokol konuşmalarının sona ermesinin ardından Muhtarlar Derneği Başkanı Levent Karaaslan tarafından  Kaymakam Aydın Erdoğan ve Belediye Başkanı Mehmet Tutal'a teşekkür plaketi takdim edildi.

Günün  anısına Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal ve muhtarlar fotoğraf çekildi.

Program sonunda muhtarlar Belediye Başkanı Mehmet Tutal'a kendilerini unutmayarak birlikte olmalarından dolayı teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

VALİ TOPRAK TERMAL TESİSLERDE İNCELEMELERDE BULUNDU 1Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, açılış için geldiği Seydişehir'de Belediyeye ait Termal Sosyal Tesisleri gezerek incelemelerde bulundu.

Kop Mesleki Gelişim Atölyesi açılış programına katılan Vali Toprak, açılış sonrası Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal ile birlikte Seydişehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Termal Sosyal Tesisler hakkında Başkan Tutal'dan bilgi aldı.

Başkan Tutal; Seydişehir belediyemizin öz sermayesi ile yapılan tesislerimiz ilçe ekonomisine ve istihdamına  büyük katkı sağlayacak. Afyon ve Denizli Termallerine giden birçok bölge insanını, inşallah Seydişehir’e döndüreceğiz" dedi.

Termal Tesislerde yapılan incelemenin ardından Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve beraberindekiler Adile Baysal Kültür Evini gezerek ilçeden ayrıldı. 

1 5Seydişehir Belediye Meclisi, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal başkanlığında Barış Pınarı Harekâtına destek vermek amacıyla  olağanüstü toplantı gerçekleştirdi.

Seydişehir Belediye Meclisi, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekâtına destek açıklamasında bulundu.

Olağanüstü toplantı Belediye Meclis Üyelerinin katılımı ve Seydişehir  Belediye Başkanı Mehmet Tutal başkanlığında gerçekleşen toplantıda Başkan Tutal, Seydişehir olarak Barış Pınarı Harekâtında görev yapan Mehmetçiklerin yanında olduklarının mesajını verdi.  

Harekâtta şehit olan askerlere başsağlığı dileyerek açıklamasına başlayan Başkan Tutal ; Seydişehir Belediye Meclisimizin “Barış Pınarı Harekatı” ile ilgili açıklamasını paylaşmak için buradayız.

"Ülkemiz, Fırat’ın doğusunda terör örgütleri PKK/PYD/YPG ve DEAŞ’ın varlığını sonlandırmak, hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlamak, bir barış koridoru tesis ederek Suriyeli kardeşlerimizin bir an önce kendi topraklarına, evlerine dönüşlerini sağlamak üzere Barış Pınarı Harekâtını başlatmıştı.

Milli Savunma Bakanlığımız, Barış Pınarı Harekatının 8.gününde etkisiz hale getirilen PKK/PYD-YPG'li terörist sayısının 611 olduğunu  bildirdi.

Öncelikle bilinmelidir ki bu harekât Türkiye için bir tercih değil, zorunluluktur. Çünkü sınırımızın hemen yanı başında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun, ülkemiz için oluşturduğu tehdit ortadadır. Bir terör koridoru oluşturma hesaplarını bozan ve bekamızı güvence altına alan Barış Pınarı Harekâtı, aynı zamanda tüm bölgeye huzur ve güvenlik vadetmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Suriye Milli Ordusu’yla birlikte, Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlattığı bu harekat, bölgemize barış ve huzuru getirmek, ülkemizin güney sınırında oluşturulmak istenen terör koridorunu engellemek maksadıyla yapılmaktadır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı bir biçimde gerçekleştirilen harekat, bir yandan terörist saldırıların bertaraf edilmesi, diğer yandan güvenli bir bölge sağlanmasıyla, Suriyeli sığınmacıların yurtlarına dönmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları kapsamında, meşru müdafaa hakkımız çerçevesinde yürütülen bu harekatı desteklediğimizi belirtmek istiyoruz.

Barış Pınarı Harekatı, bölgeye dönük okyanus ötesi dizayn girişimlerine de bir cevap niteliğindedir. Özellikle terör örgütü PKK/PYD/YPG eliyle değiştirilmeye çalışılan, bölgenin demografik yapısını gerçek haliyle muhafaza ederek Fırat’ın doğusu başta olmak üzere, tüm bölgenin barış ve istikrarına katkı sunacağına inanıyoruz.

Bölgenin tarihi, toplumsal ve kültürel değerlerine sahip çıkan Türkiye, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatlarında olduğu gibi, Barış Pınarı Harekatında da yeni bir iklimin oluşumunu sağlayacaktır.

Ülkemizin bu harekat ile gerçekleştirmeyi amaçladığı en önemli hususlardan biri de Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasıdır. Türkiye başından beri çözümün Suriye’nin toprak bütünlüğünden geçtiğini savunmuştur. Şu anda gerçekleştirilen harekât, bu amaç için de önemli bir adımdır. Türkiye Cumhuriyeti, Suriye halkının ve Türk halkının güvenliğini, refahını ve huzurunu istemektedir. Barış Pınarı Harekâtı bu çerçevede değerlendirilmelidir.

Seydişehir Belediye Meclisi olarak, Barış Pınarı Harekâtında ülkemizin ve Kahraman Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu bildiriyoruz. Bu bağlamda her türlü siyasi görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak, bir ve beraber olduğumuzu dosta ve düşmana bu vesileyle gösteriyoruz. Çünkü söz konusu olan milli güvenliğimizdir, ülkemizin bekasıdır.

Ayrıca harekatta ebedî âleme göç eden şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize ise şifa diliyorum. Harekâtın başarı ile tamamlanacağına yürekten inanıyor, kahraman askerimize muvaffakiyetler diliyoruz.

Seydişehir'imiz her zaman vatanının, milletinin, devletinin ve kahraman Mehmetçiğinin yanındadır. Ne zaman üzerimize bir vazife düşse her zaman göreve hazırız. Allah yar ve yardımcımız olsun. Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin"

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından ilk olarak Cumhurbaşkanlığı külliyesinde başlatılan Sıfır Atık projesine Seydişehir'den destek geldi.

IMG 7188Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ilçe genelinde Sıfır Atık projesini başlattıklarını söyledi.

Seydişehir Belediyesi atıkların geri kazanılması, israfın önlenmesi ve kaynakların verimli kullanılması için Milli İrade Meydanı’nda “Çevre Bilinci ve Sıfır Atık” etkinliği düzenledi.

Etkinliğe Belediye Başkanı Mehmet Tutal,AK Parti İlçe Başkanı Kemalettin Atalay, Meclis Üyeleri,STK Başkanları, Mahalle Muhtarları ve öğrenciler katıldı.

Farkındalık oluşturmak amacı ile Milli İrade Meydanından başlayan yürüyüş, Milli Egemenlik Caddesi, Atatürk Caddesi, Seyidharun Bulvarı güzergahından öğrencilerin attığı "Temiz Çevre, Temiz Seydişehir" sloganlarıyla Milli irade meydanında son buldu.

İlçede toplanan atıkların geri dönüşümünün sağlanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan projeyi uygulamaya geçirdiklerini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; gençlerimizin gelecekte temiz bir çevre kullanmaları adına Kaymakamlığımız ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte bir çalışma yürüttük. Çocuklarımıza okullarında sıfır atık eğitimleri verildi. Çevre bilincine duyralı olma noktasında vatandaşların uyarılması ve çevre bilinci noktasında yürüyüş düzenleyerek etkinliğimizi yarın sonlandıracağız" dedi.

İnsan tüketmek zorunda. Tüketince ise atıklar ortaya çıkıyor diyerek konuşmalarına başlayan Belediye Başkanı Mehmet Tutal;Tüketimin olduğu yerde atık kaçınılmaz oluyor. Ülkemizin yıllık atık miktarı 31 milyon ton. Bu hem doğa hem ekonomimize büyük zarar demek. 31 milyon ton çöp, 13 milyar dolar zarar ve 42 milyon ağacın yok olması demek. Bu nedenle geri dönüşüm, hayati önem taşıyor.” belirtti .

Sıfır atık çalışmalarının son yıllarda dünyanın üzerinde durduğu bir konu olduğunu belirten Başkan Tutal; Ülkemizde son aylarda ciddi bağlamda kurumlarımız bu işini takipçisi. Ekonomik olarak bir geri dönüşün olması, çevrenin kirlenmemesi anlamında önemli. Bir camın bir petin toprakta eriyebilmesi için yüzlerce, binlerce yıl gerekiyor. Gelecek nesillere sağlıklı bir doğa bırakmalıyız. Bizde ilçemizde bu çalışmayı başlattık. Bu kapsamda çalışmalara başladık. Milli Eğitim’de bizimle beraber hareket ediyor. Sınıflarımızda öğrencilerimizi bilgilendirdik. Bu bir eğitimdir, bu bir bilinçlendirmedir. Şehrin belli noktalarına koyduğumuz geri dönüşüm kutularını artırmaya çalışacağız. Bize verdiğiniz destekten ve katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Başkan Tutal konuşmasının ardından, programa katılan protokol üyeleri tarafından okullarda sıfır atık konusunda başarılı olan öğrencilere “Yeşil Karne” ve ayrıca çeşitli hediyeler verildi.


 2Seydişehir Belediyesi personeline İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitimi verildi.

Bir Konya  İş Güvenliği Doktoru  Fahri Harmanyeri tarafından verilen eğitime belediye personeli katıldı.

Seydişehir Belediyesi bünyesinde görevli personele İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı tarafından verilen seminerde çalışma mevzuatı, çalışanların yasal hak ve hukuki sorumlulukları, genel iş sağlığı ve güvenliği kuralları ve tedbirleri, iş yeri temizliği ve düzeni, iş kazaları ve meslek hastalıkları, hukuki cezai ve  sorumluluklar konusunda eğitim verildi.

Dikkatsizlik, tedbirsizlik sebebiyle meydana gelen iş kazalarının büyük ölçüde önlenebileceğinin anlatıldığı seminer yaklaşık 4 saat sürdü.

Eğitim sonunda eğitime katılan personelin iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda yönelttiği sorular cevaplandırıldı.

1 15Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nın zaferle sonuçlanması için Seyidharun Cami ve diğer camilerde sabah namazı sonrası Fetih suresi okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat'ın doğusuna yönelik,Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı başlattı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, harekat boyunca 81 il 90 bin camide sabah namazlarında Fetih suresi okunacağını ve Mehmetçik'in muzaffer olması için dua edileceğini açıkladı.Yapılan açıklama sonrasında Seydişehir'de de ilçe merkezi ve tüm camilerde  aynı uygulamaya başlandı.

Kaymakam Aydın Erdoğan,Belediye Başkanı Mehmet Tutal,İlçe Müftüsü Adem Bebek sabah namazını cami cemaati ile birlikte kıldı. Kılınan sabah namazı sonrasında namaz sonrası Fetih süresi okunarak Mehmetçikler için dua edildi.Namaz sonrası Belediye tarafından ikramda bulunuldu.

BELEDİYE BAŞKANI MEHMET TUTALSeydişehir  Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Fırat’ın doğusuna yönelik gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Fırat Kalkanı Operasyonu ile başlayan ve Zeytin Dalı Harekâtı ile devam eden, bölgeye barış ve huzur getirmeye yönelik operasyonların Fırat’ın doğusuna yönelik olarak devam ettiğini kaydetti.

Başkan Tutal; Barış Pınarı Harekatı terör yuvalarını temizlemek, terörün kökünü kazımak için düzenlendi. Herkes bilmelidir ki, mücadelemiz teröristlere ve destekçilerine karşı. Suriye’de istikrarın sağlanmasına katkı sağlamak, ülkemize yönelecek göç dalgalarını engellemek, yine ülkemize gelecek terör tehditlerini ve riskleri bertaraf etmek, ülkemizin milli menfaatlerini etkili bir şekilde korumak için gerekli her türlü tedbiri almaktan hiçbir zaman çekinmedik, çekinmiyoruz. Binlerce kilometre öteden bölgeye gelen, bölgeyi karıştıran, teröristleri destekleyen dış güçlerin tehditlerine rağmen harekatı başlattık. Şimdi ayrışma zamanı değildir. Şimdi birlik zamanı, şimdi güç birliği zamanı, şimdi kenetlenme zamanıdır.” diye konuştu.

Başkan Tutal; Türkiye Cumhuriyeti ulusal güvenliğinin gereği olarak ve ticari hayatının ana damarlarını ve boru hatlarını güvenceye almak Dindaşlarını Soydaşlarını ve bölge halkını terör örgütlerinin hegemonyasından kurtarmak için, yaklaştıkça yaklaşan 3. Dünya savaşına,sınır ötesinde güvenlik bariyerleri oluşturmak için Barış Pınarı Operasyonu'nu yapmak zorunda kalmıştır...

Bugüne kadar sıcak çatışma olmadan diplomasinin tüm kanallarını kullanarak sorunları çözmeye çalışan Türkiye'nin muhattapları sorumluluklarını yerine getirmemiş, tüm kapıları kapatmıştır. Tek ve son seçeneğimiz sıcak çatışmadır.

Bugünden itibaren Mehmetçiğimizin ve Peygamber ocağı olarak tanımladığımız gözbebeğimiz ordumuzun havada karada ve denizde seferde olduğu bilinciyle;siyasi hesapları, hırslarımızı, siyasi görüş ayrılıklarımızı bir kenara bırakarak, vatandaşlık bilinci ve olgunluğuyla yurt içinde birliğin sağlanmasında her türlü katkıyı sergilemeliyiz...

Bugünden itibaren hain terör örgütlerinin yurtiçinde bulunan sempatizanları, üyeleri, etki ajanları, militanları, uyuyan hücreleri ve her türlü organları; orman yangınları, kundaklamalar, sokaklarda kışkırtıcı davranışlar, parti binalarına saldırılar, siyasi suikastler, hassasiyetleri kaşıyıcı davranış ve saldırılar, sosyal medyada yanıltıcı ve yanlış paylaşımlar v.b gibi pek çok hain faaliyetlerle toplumu hareketlendirmeyi, iç karışıklık ve hatta iç çatışma ortamını hazırlamaya büyük gayret göstereceklerdir.

Hepimiz bu tip durumlara hazırlıklı olup, yetkili, güvenilir ve resmi makamların beyanatlarını esas alarak yurtiçindeki sükunet ortamını korumalıyız.

Barış Pınarı Harekatı’nı da Sınırlarımızı koruyacak, kardeşi kardeşe kırdıranlara asla fırsat vermeyeceğiz. Kan akmasına, çocukların ölmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Şer odaklarının oyunlarını bozacak, bölgede kalıcı barışı sağlayacağız. Türk ordusu barış için bir teminattır. Bölgeyi teröristlerden temizleyecek, oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Aziz milletimiz, ordumuzun yanındadır. Kahraman ordumuzun Barış Pınarı Harekatı’nda da önceki harekatlarda olduğu gibi başarılı olacağına inancımız tamdır.Rabbim kahraman Mehmetçiğimizi korusun, ordumuzu muzaffer eylesin"

23f19de1 9ea0 4fbd 8a3a f297b2025927Seydişehir Kaymakamlığı, Seydişehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi ve ETİ A.Ş işbirliği ile düzenlenen IATENUS’19 Uluslarası Alüminyum Temalı Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferansı başladı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi konferans salonunda düzenlene programa Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ETİ A.Ş Genel Müdürü Mehmet Arkan, Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Doğan, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin Gürü, Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Salman katıldı. Bunun yanı sıra Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim üyeleri başta olmak üzere, ETİ A.Ş’den ve Türkiye’nin birçok üniversitesinden akademisyen ve bilim adamı katılırken Fransa, Bangladeş, Polonya, Romanya, Malezya gibi ülkelerin önemli akademisyenleri katıldı.

Seydişehir’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ve önemli bir konferansa ev sahipliği yaptıklarını kaydeden Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan; “Türkiye’de boksit ilk kez ilçemizde bulundu. ETİ A.Ş gibi önemli bir alüminyum fabrikası ilçemizde bulunuyor. Bizde elimizden geldiğince birbirinden değerli akademisyen ve bilim adamını bir araya getirdik. Böyle önemli bir programa maddi, manevi katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Dünyada yer kabuğunda yüzde 8 demirden sonra ikinci sırada yüzde 5 alüminyum yer aldığını belirten Prof. Dr. Metin Gürü;"Son yıllarda ince levha üretimi ile gıda sektöründe önemli yer tutuyor. Metaller içinde en fazla kullanılan demir ve bakırdır. Şu anda alüminyum bakırın önüne geçmiştir. Günlük hayatımızda da alüminyum kullanımında büyük artış yaşanmaktadır. Alüminyum alaşımlarının geliştirilmesiyle taşıtın yüzde 20’si, elektriğin yüzde 15’i ambalajlamanın yüzde 10’u alüminyumdan oluşmaktadır. Artık araçlarda hafiflik ve hız çok önemli durumdadır. Bu nedenle alüminyumun araçlarda kullanımı da çok önem arz etmektedir. Önce metal çağıydı şimdi kompozit çağı oldu. Bu çağda alüminyum metali en önemli metallerden birisidir "dedi.

Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Salman ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Doğan bu tür toplantıların çok önemli olduğunu akademik çalışmaların maddeyi tanımaya ve insanlığa katkı sunmada faydalı olacağını belirtti.

Günümüz şartlarında en önemli şeylerden birisinin alüminyum olduğunu belirterek bu anlamda düzenlenen programların değerli olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Seydişehir’de her şey 1960’lı yıllarda o dönemde Keçili ismi olan, bugünde Madenli ismini taşıyan mahallemizde yaşayan keçi çobanlığı yapan Mümin dedemizin boksit madenini bulmasıyla başlar. 1969 yıllarında fabrikanın temelleri atılır ve fabrika işlemeye başladığı zaman Seydişehir’de çıkarılan boksit alüminyum madeni Türkiye’nin ve dünyanın gündemine girmiş olur.O dönemde Türkiye'nin yüzde 25'ini karşıladığı bu dönemde ise yüzde 10'unu karşılayan tek Alüminyum Fabrikası olan bir fabrikamız ilçemizde mevcut.  Bugün uzay sanayisinde, savunma sanayisinde, bindiğimiz otomobillerden, evde kullandığımız tüm eşyalara varana kadar alüminyum madeni kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda 21. yüzyılın en önemli hatta tek önemli metali diyebileceğimiz bir noktaya gelmiştir. Bu yüzden üzerinde konuşulması, konferanslar yapılması ve çalışılması gereken bir maden türüdür. İlçemizde ilk defa uluslararası bir program bu şekilde dizayn edilmiş ve bugün uygulanmaya başlamıştır. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Seydişehir açısından önemli bir kazanım en önemlisi sevgili gençler bu programdan  sonuç çıkararak, bilimsel anlamda ilerlemeye  devam etmek olacaktır. Konferansın hazırlanmasında emeği geçen Kaymakamlığımıza Dekanımıza, Rektörlüğümüze ve Eti Alüminyum A.Ş.’ ye çok teşekkür ediyor, tüm katılımcılara saygı ve sevgilerimi sunuyor hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Alüminyumun, Seydişehir’in sadece ekonomisine değil sosyo – kültürel yapısına da önemli katkılar sağladığını belirten Kaymakam Aydın Erdoğan; “Bugün ilçemiz adına çok önemli bilimsel bir çalışmaya ev sahipliği yapıyoruz. Alüminyumun kalbi olan ilçemizde, olması gereken ancak şu ana kadar olmamış bir eksikliği çok değerli Dekanımız görmüş ve bu konuda bilimsel bir çalışmanın gerekliliğini hissetmiş. Bizler de maddi ve manevi desteği kendisine verdik. İlçemiz için büyük bir adım, büyük bir çalışma. Umarım ki bu çalışma, bundan sonra alüminyum üzerine yapılacak çalışmaları da tetikleyecektir. Alüminyum ilçemiz açısından sadece bir metal değil, ilçemizin bugünkü halini almasında, sosyal yapısında, ekonomik yapısında, hatta siyasi ve kültürel yapısının oluşmasında çok önemli bir malzeme. Bu manada alüminyum bizim için bir ekonomik değeri olan bir metal değil, çok önemli bir değer. Ancak bilimsel yönü biraz eksikti. Dekanlığımızın ve Üniversitemizin bu tür bilimsel çalışmalar yaparak bu açığı da kapatmasıyla, çok ciddi mesafeler alınacağını ümit ediyoruz. Bu konferansın ilçemize hem maddi hem de manevi anlamda çok ciddi katkılarının olmasını ve Bundan sonra ki çalışmalara da rehberlik yapmasını temenni ediyoruz. Konferansın hazırlanmasında emeği geçen Belediye Başkanımıza, Dekanımıza, Rektörlüğümüze ve Eti Alüminyum A.Ş.’ ye çok teşekkür ediyor, tüm katılımcılara saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesinde gerçekleştirilen IATENUS’19 Uluslarası Alüminyum Temalı Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferansının 4-6 Ekim  tarihleri arasında devam edeceği kaydedildi.

SEYDİŞEHİR BELEDİYESİNDEN OKULLARDA SIFIR ATIK SEMİNERİ 7Seydişehir Belediyesi, 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında okullarda eğitim  seminerleri düzenliyor.

Seydişehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Sıfır Atık Projesi'nin okullarda hataya geçirilmesi için çalışma yapıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen 'Sıfır Atık' projesi kapsamında Seydişehir Belediyesi yetkilileri Geri Dönüşüm Firması işbirliğiyle, israfın önlenmesi, doğal varlıkların korunması, çevre dostu tüketim alışkanlığı kazandırılması, atık yönetimi konularında farkındalık yaratmak  ve çevre bilincini oluşturmak için ilçede bulunan İlkokul,Ortaokul  ve Liselerde  eğitim semineri veriyor.

Çevre Mühendisi Süleyman Dalkıran tarafından gerçekleştirilen  sunumda, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasının her bireyin görevi olduğunu belirtti.

Dalkıran, ambalaj atıklarının ev ve iş yerlerinde ayrı bir poşette toplanarak belediye yetkilileri veya sokaklarda bulunan atık konteynerlerine bırakıldığında geleceğe katkı sağlanacağını vurguladı.

Page 1 of 43

kaymakamlikmilliegitimkomekhastanekonyabb

İçeriklerde Ara
Arama - Kategoriler
Arama - İletişim
Arama - İçerik
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
Go to top