Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL” TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM”

BAŞKAN TUTAL” TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM”
Yazdır / Tarih: 2020-08-07

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, tüm Konyalıları ve Hemşehrilerimi salgın süresince maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha da hassasiyet göstermesini temenni ettiğini söyleyerek açıklamalarda bulundu.
İlk günden bu güne kadar salgına karşı önemli çalışmalar yürüttüklerini ve yürütmeye devam ettiklerini vurgulayan Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, tüm vatandaşların tedbirlere daha çok hassasiyet göstermesi gerektiğini söyledi.
Başkan Tutal, “Küresel salgın olan Covid-19, ülkemizde ve şehrimizde ilk görüldüğü andan itibaren Kaymakamlığımız ve diğer tüm kamu kuruluşlarımızla birlikte önemli kararlar aldık, bu kararları hassasiyetle uyguladık ve uygulamaya devam ediyoruz. Özellikle ilçemizde salgına karşı vaka sayısını kontrol altına almak, hemşehrilerimizin sağlığını korumak amacıyla ilçemizde birçok çalışma yürüttük. Dezenfekte çalışmalarımızdan, maske dağıtımına, işletmelerimizin hijyeninden toplu olarak kullanılan alanların dezenfeksiyonuna kadar düzenli aralıklarla çalışmalar yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz.
Ancak; son 1 aydır havaların ısınması ve yeni normalleşme süreci neticesinde tüm tedbir ve uyarılara rağmen ilimizde ve ilçemizde vaka sayısında belirli bir artış yaşıyoruz. Virüsten korunmak için kamu kurumları olarak bizler her türlü önlemi ve tedbiri alırken siz değerli vatandaşlarımıza da önemli görevler düşmektedir. Özellikle maske kullanımının daha da yaygınlaşması, mesafe kurallarına hassasiyet gösterilmesi ve el hijyenine daha da dikkat edilmesi, vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermesi gereken konulardandır. Tüm hemşehrilerimi yılmadan, usanmadan, yorulmadan maske kullanımına davet ediyor, sosyal mesafe kurallarına ve el hijyenine daha da hassasiyet göstermesini temenni ediyorum” diye konuştu.
Konya için son günlerde ortaya çıkan haberlerin asılsız olduğuna dikkat çeken Başkan Tutal, salgın döneminde ilk günden bu yana sürecin başarıyla yönetildiğini, sürecin hali hazırda başarıyla yönetilmeye devam ettiğini belirterek “Sayın Bakanımız Fahrettin Koca’nın da açıklamalarında yer alan Konya’mız için ortaya atılan asılsız haberlere vatandaşlarımızın itibar etmemesini temenni ediyorum. Devletimizin Sağlık imkanları, salgın döneminde dünyanın birçok ülkesinden daha gelişmiş olduğunu göstermiştir. İlimizde de salgının ilk görüldüğü andan itibaren hassasiyetle yürütülen süreçte ortaya çıkan asılsız haberlerin gerçeği yansıtmadığını tekrardan belirtiyorum. Konya’mızın ihtiyaçlarını karşılayacak alt yapıya sahip olan hastanelerimizde çalışan sağlık çalışanlarımızın yükünü hafifletmek için alınan tedbirlere uymaya devam edelim” dedi.
İlçe genelinde denetimleri arttıracaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Tutal, "Bugünden sonra, İçişleri Bakanlığımızın genelgesi kapsamında Kaymakamlığımız ve kolluk kuvvetlerimizle, ilçemizde salgına karşı alınan tedbir kurallarının uygulanması noktasında denetimlerimizi arttıracağız.
Pazaryerleri, işyerleri, marketler, toplu taşıma araçları, alışveriş alanları, lokantalar kafeteryalar ve tüm yaşam alanlarında Seydişehirli hemşehrilemizin sağlığı için Emniyet ve Zabıta ekiplerimizle birlikte yapacağımız denetimlerimizin amacı, sizlerin sağlığını korumak, salgının etkisini ilçemizde en aza indirmektir. Bu vesileyle tüm hemşehrilerime sağlıklı günler diliyor, maske, sosyal mesafe ve el hijyeni kurallarına daha da hassasiyet göstermenizi rica ediyorum” dedi.