Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

SEYDİŞEHİR BİSİKLET FESTİVALİ SONA ERDİ

SEYDİŞEHİR BİSİKLET FESTİVALİ SONA ERDİ
Yazdır / Tarih: 2020-07-06

Seydişehir Belediyesi ve Seydişehir Doğa Sporları ve Bisiklet Derneğinin bu yıl ilkini düzenlediği Bisiklet Festivali sona erdi.
Festival kapsamında gerçekleştirilen Kuğulu Park Kamplı Bisiklet Turu'na Türkiye'nin 35 farklı ilinden toplamda 150 bisikletsever katıldı.
Seydişehir Belediyesi ve Seydişehir Doğa Sporları ve Bisiklet Derneği tarafından düzenlenen bisiklet turuna katılan bisikletseverler üç gün süren etkinlikte Seydişehir ve sınırları içerisinde yer alan toplam 182 kilometrelik güzergah boyunca pedal çevirdi.
İlk etabı 64 kilometre, ikinci etabı 73 kilometre olan etabın tamamlanmasının ardından Kuğulu Parkta geceyi geçiren bisikletseverler, burada kamp ateşi etkinliğine katıldı. Kamp ateşi etkinliğine Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İçe Jandarma Komutanı Yahya İsa Koca, İlçe Emniyet Müdürü Kasım Özdemir katılarak sporculara katılım belgesi verdi.
Turun üçüncü etabında ise bisikletseverler 45 kilometrelik Boyacıoğlu Köprüsü, Çar Oluğu, Gökçehüyük Göleti, Taraşçı, Taraşçı 1 Göleti, Seydişifa Termal Tesisleri, Adile Baysal Kültür Sanat evi, Seyidharun Veli Cami ve Kuğulu güzergahında pedal çevirdi.
Belediye Başkanı Mehmet Tutal’da son gün etabına katılarak bisiklet severlerle pedal çevirdi.
Bisiklet ve yüzme sporlarının insan sağlığı için önem arz ettiğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “sizlerle birlikte pedal çevirmek güzeldi. İnsan sağlığı için yüzme ve bisiklet sporu gerçekten keyif verici. Aslında bende bisiklet sporuna yabancı değilim. Çocukluğum ve gençliğimde köyden okula bisiklet ile gider gelirdim.
Bu tür organizasyonlar şehrimizin tanıtımına, turizme büyük katkı sağlıyor. Doğa ve tabiat güzelliklerini içinde barındıran ilçemizin dört bir tarafı görülmeye değer. Eşsiz manzaraları ile dağcılık ve doğa sporları açısında oldukça elverişli bir bölge. Seydişehir dağcılık, yürüyüşler ve tracking açısından çok güzel parkurlara sahip olan bir yer. Kaya yapısı dağcılık sporuna çok elverişli. Ben festivalimize katılan herkese teşekkür ediyorum “dedi.
Adile Baysal Kültür ve Sanatevi ile SeyidharunVeli Camini ziyaret eden bisikletseverler, Kuğulu Kamp alanına geçerek burada bir daha yıl festivalin yeniden düzenlenmesi temennisinde bulunarak ilçeden ayrıldılar.