Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

KARİKATÜRİST ÖZTÜRKLEVENT’E ZİYARET

KARİKATÜRİST ÖZTÜRKLEVENT’E ZİYARET
Yazdır / Tarih: 2020-07-06

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, hemşehrisi karikatür dünyasının önemli isimlerinden biri olan ulusal ve uluslararası yarışmalarda yüze yakın ödülü bulunan Ahmet Öztürklevent’i evinde ziyaret etti.
Başkan Tutal, Öztürklevent’in Seydişehir için büyük değer olduğunu kaydetti.
Ortaokul yıllarında karikatüre ilgisi olan ve yaptığı ilk karikatürle 1979'da Vatan gazetesinin açtığı Ulusal Karikatür Yarışması'nda Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü alan Ahmet Öztürklevent'in ulusal ve uluslararası yarışmalarda 100'e yakın ödülü bulunuyor.
Seydişehir’li Ahmet Öztürklevent Karikatür dünyasının nefesini tutarak izlediği ve karikatür oskarı olarak nitelendirilen, binlerce karikatüristin katıldığı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda iki kez büyük ödülün sahibi oldu.
Seydişehir’in yetiştirmiş olduğu sanatçıların, kendisi için büyük değer olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Öztürklevent’le karikatürleri ve çalışmaları hakkında uzun süre sohbet etti.
Ortadoğu sorununu tüm çıplaklığıyla anlatan "AĞLAMA DUVARI" karikatür için ilk gördüğü anda etkilendiğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, bu çalışması hakkında Öztürklevent’ten bilgi aldı.
Öztürklevent, karikatürüyle amacının dünyanın dikkatini Filistin sorunu ve Ortadoğu'ya çekmek olduğunu ifade ederek" Bu karikatürün gücünü gösteriyor. Karikatür çok önemli, işlevi olan, geniş halk kitlelerine hitap eden bir sanat. Ortadoğu sorunu dünyanın sorunudur. Bu sorunu karikatürle dile getirmeye çalıştım. Karikatürde ağlama duvarı var. İnsanlar ibadet ediyorlar, yukarıda ise aynı anda nişan almış askerler var" dedi.
Karikatürün özünde eleştiri olduğunu ifade eden sanatçı "Karikatürcü eleştirir. Asla kimseye boyun eğmez. Biz burada bir eleştiri getirdik. Bazı şeyler sözle anlatılmaz. Bu karikatür de Filistin sorununu gayet güzel anlatıyor" diye konuştu.
Sanatın ve sanatçının kendisi için çok önemli olduğunu kaydeden Başkan Tutal;” Seydişehir için çok büyük bir değersiniz. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarılara imza atıyor, Seydişehir’in ismini duyuruyorsunuz. Çalışmalarınız ve başarılarınızdan dolayı sizi kutluyor, başarılarınızın devamını diliyorum. Ben AĞLAMA DUVARI isimli karikatürünüzü gördüğüm zaman çok etkilenmiştim. Her yaptığınız çalışma ayrı bir anlam ve değer taşıyor, ayrıca ders niteliğinde. Kaleminize ve bileğinize güç versin “dedi.
Olumsuzluklara tepkilerini karikatürle verdiğini kaydeden sanatçı ;"Dünyanın en büyük karikatürcüleri Türkiye'den çıkmıştır diyebilirim. Karikatür çok net olmalı, dolambaçlı yollara sapmadan, mesajını vermeli. Sersemletmeli, şoke etmeli. Benim karikatür anlayışım bu" diyerek sözlerini tamamladı.
Karikatürist Öztürklevent Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a kendisinin de çok hoşuna gittiğini ifade ettiği çalışması olan Ağlama Duvarı’nı hediye dereken, Belediye Başkanı Mehmet Tutal’da kendisine hediye takdim etti.