Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

RESSAM KIRDAR’A ZİYARET

RESSAM KIRDAR’A ZİYARET
Yazdır / Tarih: 2020-06-29

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, yaptığı eserlerle adını duyuran, ilçemizde ve ilçe dışında 16 kişisel sergi açan Ressam Fatma Kırdar’ı ziyaret etti.
Kültür ve Sanata önem verdikleri kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ilçede bulunan yerel sanatçıların her zaman yanlarında olduklarını kaydetti.
Seydişehir’e sağlamış oldukları katkılardan dolayı Ressam Fatma Kırdar’a teşekkür eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Seydişehir’in tarihini ve tarihi binalarını tablolarına yansıtan Fatma Hanım gelecek nesillere arşiv niteliği taşıyan bir miras bırakıyor. Ayrıca ilçemiz dışında açmış olduğu kişisel sergilerde ve katılmış olduğu televizyon programlarında ilçemizin tanıtımına katkı sağlıyor. Biz kendilerine teşekkür ediyor çalışmalarında kolaylıklar diliyoruz” dedi.
Başımız her sıkıldığı zaman sizin desteğinizi aldık diyen Ressam Fatma Kırdar; Seydişehir evlerini restore ettirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Tarihimize ve kültürümüze sahip çıkıyorsunuz. Sanata ve sanatçıya da sahip çıkıyorsunuz. Ben koronavirüs salgını nedeni ile evden dışarı çıkmadım. Şu an tarihi bir evimizin çalışması yaparak evde kalıyorum. Siz pandemi sürecinde çok mücadele ettiniz. Çalışmalarınızda kolaylık diliyorum” dedi.
Başkan Tutal, Ressam Kırdar’a gerçekleştirdiği ziyaretin sonunda çeşitli hediyeler verdi.
Kırdar’ın arşiv niteliği taşıyan tablolarını inceleyerek kendisine teşekkür etti.