SEYİTHARUN VELİ SEYDİŞEHİR’DE ANILDI

SEYİTHARUN VELİ SEYDİŞEHİR’DE ANILDI

700bsnDSC 0047 Seydişehir Belediyesi, İlçe Müftülüğü ve Safa Vakfı Seydişehir Şubesinin ortaklaşa düzenlediği Seydişehir’in kurucusu Seyyid Harun Veli’yi anma programı düzenlendi.

Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Şahin, Aksaray Üniversitesi İslami Bilimler  Fakültesi Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Süleyman Koyuncu, Türkiye Kuran Okuma Birincisi Mustafa Öztürk, Ali Tellal, Türkiye Ezan okuma birincisi Mehmet Erarabacı ve Suriye kökenli Muhammed Cemal,İlçe  Kaymakamı Regaip Ahmet  Özyiğit, Belediye Başkanı Mehmet  Tutal, Selçuk Üniversitesi Genel Sekreteri  İbrahim  Halıcı, İlçe  Müftüsü Kemal Demirel, Yalıhüyük Müftüsü Osman Ormağ, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve ilçe halkı katıldı.

İlçe Müftüsü Kemal Özdemir’in yaptığı selamlama konuşmasında Seyyid Harun Veli ‘nin emirlikle ve sultanlıkta gözü olmadığını, malını mülkünü fakirlere dağıtan daha sonra bir kafileyle yolan çıkan uzun bir yolculuktan sonra Seydişehir’e gelen bir horasan eri olduğunu kaydetti.

Anadolu’nun Alınması, Müslümanlaştırılması  sadece asker gücü ile olmadığını ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Horasan erlerinin Anadolu’ya, Rum diyarına gelerek buralarda İslami yaşantılarını, güzel ahlaki davranışlarını Müslüman olmayanlara göstermek suretiyle gönülleri fethettiklerini kaydetti.

Bir Vatan’ın Vatan olması sıradan toprak özelliğinden çıkmasının iki şartı olduğunu kaydeden Başkan Tutal; ’bunlardan birincisi o topraklarda yaşamış ve vefat etmiş olan manevi önderlerin mihenk taşı gibi bulunmasıdır. Değeri de o toprakların bedelinin ödenmesi şehitlerin verilmesidir. ’dedi.

Anadolu’da her ikisinin de verildiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Tutal; ’Dünyanın en güzel coğrafyasına sahibiz. Bunun bedelini geldiğimiz günden beri verdik, vereceğiz. Gerek silahlı hainler, gerekse fikirsel boyuttaki hainler bu ülkede karışıklık noktasında gayret ediyorlar. Ama bu millet, bu ümmet tarihte bunları nasıl alt etmişse bu zor günleri de birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde en kısa zamanda atlatacağız. Horasan erlerinde birisi bu bölgenin İslami karaktere bürünmesinde emek sarf eden Seyyid Harun Veli Hazretleridir. Onu hem anlamak, hem hatırlamak için bilgi sahibi olacağız. Bizlerde o bölgenin Seyyid Harun Veli Hazretlerine yakışır bir şekilde bürünmesi noktasında projemizi tamamladık. Çalışmalarımıza başlayacağız’ ’dedi.

Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit’de kısa bir selamlama konuşması yaparak Seyyid Harun Veli’nin Anadolu’ya Allah’ın adını vermek için gelen erenlerin  biri olduğunu öğrendim. İslam’ı iyi bir  şekilde düşünceleri ile  beraber yaşayan bir evliya olduklarını öğrendim. Bizler görev icabı gelir gideriz. Sizler; ama sizler,  kurucumuz bu büyük değerimizin kıymetini iyi bilmelisiniz! şeklinde konuştu.

Daha sonra program Mehmet Erarabacı ve  Muhammed Cemal’in Kuran tilavetinin ardından etkinliğin onur  Konuğu  Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin:’’ Bin yıla yakın  bir süreçte  burada bulunmaktayız.100 yıl boyunca  Haçlı seferleri ile uğraştı ecdadımız. Ardından gelen  Moğol istilası. Ecdadımız Haçlı seferlerini durduramasalardı İslam  burada yayılamayacaktı. Göçer hayattan yerleşik  hayata geçiş kolay  olmamıştır. Ecdadımız bunu başarmıştır. Önümüzdeki günler yeni bir  medeniyetin doğduğu günlerdir. Medeniyet 1. Si İlim,2. Si sanat,3. Sü İman ve İnançtır. Saltanatı bırakmış Kulluk İçin İlim  İçin İbadet için Makamları terk ederek gönlümüzü dolduran dünya izlerinden arındırabilmek için Seyahate çıkıyor. Harita yok, tek rehberi Gökteki bulut. Bunun anlamı  Allah rızası için  çıkılan yolların yardımcısı Allah’tır. Seyyid  Harun Veli birçok zorluklardan sonra Seydişehir’e ulaşmıştır. Burada söylediği çok önemli bir cümle var Seydişehir  Halkı Salihlerden olacak. Yalnız Şakik kinin de iki yakası bir araya gelmesin der. Aslında bu  ta Horasandan kendi kendine seslenen sözün aynısıdır. Seydişehir  halkı  hep Salihlerden olacak inşallah. Hep Ülkesine hizmet edecek, hep inancına hizmet edecek. Yardımlaşmanın  dayanışmanın Kültürel hareketlerin en yoğun ve en zengin bir şekilde devama ettiği İlçelerden bir tanesidir  Seydişehir. Ama  Bu  Yetmez, Bu şehir  bundan sonra kuracağımız Medeniyet tesisine  çok daha büyük hizmetler yapmak zorundadır ve yapabilmelidir ve yapacak güce sahiptir. ’dedi.

Şahin Seyyid Harun Veliyi ve  Horasan erenlerini hep canlı tutmak zorunda olduğumuzu ifade ederek; Onların  mantıklarını ,onların hedeflerini ve ideallerini insanların önüne  koymak zorundayız. Aksi durumda zayıflamış idealini kaybetmiş bir  nesille yarın buralar  bizim yurdumuz olmaktan da çıkabilir. Allah  o günleri bize göstermesin. Nice binyıllarca bu coğrafyada bu topraklarda  var olmaya devam edelim. ’diyerek sözlerini tamamladı.

Panelin son konuşmacısı Aksaray Üniversitesi İslami Bilimler  Fakültesi Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Süleyman Koyuncu:’’ Seyyid Harun Veli’nin ilahi emirle  Küpe  Dağı’nın çevresinde şehri kurduğunu anlatarak başladığı konuşmasında; Seyyid Harun  Veli’nin sağlığında halifelerini irşat için Mahmud Seydiyi Alanyaya,Zekariya Babayı Manavga’ta, Ali Baba ,Gök Seydi, Kilimpuş ve Siyah devrîsi Teke İline (Alanya’ya) Akça Babayı Germiyan (Kütahya) iline Nasipli Babayı Aydın İline Gök Demir  Babayı Ata’ya yollamış Haydar  Baba’yı ise Suyun öte tarafında yurt tut demiştir. Sahil  bölgelerine gönderdiğini Ege  ve  Akdeniz bölgelerindekilerin  hak yolundan ayrılmaması için Tevhid’i Allah’ın Varlığını birliğini öğretmelerini istemiş, İbadetlerini gözetlemelerini, Ahlak ve anlayışa çok büyük önem vermiştir. ’dedi. Koyuncu, Peygamberimizin hayatından  örnekler vererek yaptığı konuşmasının sonunda  Seyyid  Harun  Veli’nin halifelerini gönderdiği yerler dikkate alındığında Akdeniz ve Ege  Bölgelerinin İslamlaşma sürecinde etkin rol aldığı görülüyor. ’diyerek  konuşmasını tamamladı.

Konuşmalar ve Kuran Tilaveti ardından  Türkiye  Ezan  Okuma birincisi Ezan okuma birincisi Mehmet Erarabacı’nın ezan okuması ile sona erdi. Program sonunda Konuşmacılara İlçe  Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit ve Belediye Başkanı Mehmet Tutal tarafından plaket takdim edildi.

Son Düzenlenme Pazar, 15 Mayıs 2016 15:38

kaymakamlikmilliegitimkomekhastanekonyabb

İçeriklerde Ara
Arama - Kategoriler
Arama - İletişim
Arama - İçerik
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
Go to top