SEYDİŞEHİR KUĞULU VADİSİ PROJESİNİN 2.ETABI TABİAT PARKI İLAN EDİLDİ

IMG 0992Kuğulu Vadisi Projesinin 2. Etabı olan 485.4 hektarlık Ferzene Mağarası ve diğer ormanlık alan Tabiat Parkı olarak ilan edildi.

Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'yle  Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal'ın yapmış olduğu yazışmalar sonucunda  Kuğulu mesire alanı Tabiat  Parkı hüviyetine kavuştu.

Doğa güzelliklerine sahip, bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliği bulunan bu alanın tabiat parkı olarak  ilan edildiğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;"bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü bulunan tabiat alanlarımızın tahrip edilmemesi ve koruma altına alınması amacıyla Orman ve  Su İşleri Bakanlığı  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzle yazışmalar yaptık. Yaptığımız yazışmalar sonucunda  Ferzene Mağarasını da içine alan ormanlık alan Tabiat Parkı olarak onaylandı" dedi.

Tabiat Parkı olarak ilan edilen alanda  görülmeye değer pınarların, mağaranın olduğunu kaydeden Başkan Tutal;" Ferzene mağaramız Kuğulu bölgesinde bulunan yıllardır keşfedilmeyi bekleyen bir mağaramız. Belirlenen alanımızda kaynak sular ve pınarlar mevcut olup, doğa güzelliklerini doyumsuz yaşanacağı bir yer. Öncelikli hedefimiz ormanlık alanımızın korunması ve doğallığını korumak. Bu bölgemizin doğal halini koruyarak, turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Yaptığımız girişimler sonucu kuğuluda bulunan alanımızın Tabiat Parkı olarak ilan edilmesi konusunda desteklerini esirgemeyen Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu'na ,  Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcımız Sayın Harun Tüfekci'ye, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz Yılmaz Kocaman ve personeline teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Kuğulu mesire alanında bulunan Ferzene mağarasını da içerisine alan 485.4 hektarlık alanın Tabiat Parkı olmasıyla turizm canlanacak ve şehrimiz daha fazla yatırımlardan pay alacaktır.

Son Düzenlenme Çarşamba, 08 Mart 2017 10:02

kaymakamlikmilliegitimkomekhastanekonyabb

Go to top