Güncel

Güncel (197)

IMG 8899Tapu Kadastronun kurucusu, âlim, müderris, devlet adamı, Defter-i Hakani Nazırı Milletvekili Mahmut Esat Efendi ölümünün100.yılında düzenlenen programla anıldı.

Programa Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Konya Kadastro Bölge Müdür Yardımcısı İlhan Üçkardeşler, Konya Kadastro Müdürü Bahattin Kozlu, Siyasi Parti temsilcileri, STK örgüt temsilcileri, birim amirleri, Mahmut Esat Anadolu Lisesi öğrencileri , Mahmut Esat Anadolu ortaokulu öğrencileri, Mahmut Esat Efendi kitabının yazarı Adem Atalay, Şair Bahattin Paslı ve çok sayıda davetli katıldı.

Hükümet konağı önünde bulunan Mahmut Esat Efendi  büstüne çelenk sunulması ile başlayan program havanın yağışlı olması nedeniyle Merkez İlkokulu toplantı salonunda devam etti.

Açılış konuşmasını Gazeteciler Cemiyeti başkanı Ali Saylam’ın yaptığı anma programında Yazar Ayşe Ünüvar  ve Mahmut Esat Anadolu Lisesi öğrencileri  Mahmut Esat Efendi’nin hayatını ve çalışmalarını anlattı.

Konya Kadastro Müdürü Bahattin Kozlu’nun Tapu Kadastronun kuruluş aşamasında Mahmut Esat’ın yaptığı çalışmaları içeren kısa konuşmasından sonra belediye başkanı Mehmet Tutal ve Kaymakam Aydın Erdoğan’ın Mahmut Esat Efendi’nin önemini içeren konuşmaları ile devam etti.

Seydişehir'in çok derin ve eskiye dayanan  tarihsel bir  birikimi olduğunu kaydeden Gazeteciler Cemiyeti başkanı Ali Saylam; “Cumhuriyet dönemiyle hızlanan modernleşme, sanayileşme çabalarımızın kökeninde özellikle Osmanlı Devletinin son döneminde Seydişehir’in yetiştirmiş olduğu en önemli değerlerimizden Mahmut Esat Seydişehir’in kültürel havzasının gelişmesinde çalışmalarının ve eserlerinin büyük payları vardır. Mahmut Esat Efendi Darülfünun ve diğer eğitim kurumlarındaki derslerini okutmaya devam ederken 1917'de kalp krizi geçirerek rahmetli olmuştur.Mezarı Fatih Sultan Mehmet Türbesi haz’iresinde bulunmaktadır. Önceki yıl ilk kez mezarı başında ilçe adına anma töreni düzenlemiştik. Bu yıl ölümünün 100.yıl münasebetiyle kurucusu olduğu Tapu Kadastro Genel müdürlüğü olarak tüm yurtta etkin bir şekilde anılmakta olan Mahmut Esat efendiyi doğduğu Seydişehir’de anmayı bir vefa borcu biliyoruz. Ülkemizde 1990’lardan sonra Mahmut Esat’ın fıkıh ve hukuk alanındaki eserlerine İlahiyatçı araştırmacılarımız da ilgi göstermeye başlamış ve onun eserleri üzerine yapılan tez sayısı artmıştır.” dedi.

Konya Kadastro Müdürü Bahattin Kozlu; “Seydişehir ilçemizde 1857 yılında dünyaya gelen Mahmut Esat Efendi, ülkemizde kadastronun ilk kuruluşu ve çalışmalarını “Defter-i Hakani Nazırı” olarak 1912 tarihli “Emvali Gayrimenkulenin Tahdit ve tahiri hakkında kanunu Muvakkat” adını taşıyan yasayla başlatmış ve kurumumuz o tarihten bu yana gelişen teknolojiye de ayak uydurarak bu günkü modern seviyesine  ulaşmıştır. Kurumumuzun temellerini atan 1911 yılında İstanbul Kadastro memurları mektebinin açılmasına da öncülük yapan ve teşkilatımızın bu günkü seviyeye ulaşmasında büyük emek ve gayretleri olan hemşerimiz hukukçu âlim ve yazar Mahmut Esat Efendiyi 100. Ölüm yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.” diye konuştu.

Kadester Mahmud Esat Efendiyi önümüzdeki yıl konferans ya da panel düzenlemek suretiyle anılması ve  Seydişehirlilerin ve gençlerin kendi coğrafyalarından çıkan farklı yönleri olan Mahmut Esat efendiyi tanımlarını gerektiğini kaydeden Belediye başkanı Mehmet Tutal;" Mahmut Esat Efendi Osmanlının son dönemlerinde yetiştirmiş olduğu bilim adamlarından. 19 eser bırakıyor, 64 yaşında vefat ediyor.  19 eserinin içerisinde iktisat, İslam hukuku, İslam ahlakı, devletler hukukuyla ilgili yazmış olduğu eserler vardır. Genelde bilim adamları kendilerini tek yönlü yetiştirmişlerdir. İlahiyatçıdır, hukukçudur, felsefecidir… Ama biz Mahmut Esat Efendi de hepsini birlikte görüyoruz. Doğuyu ve batıyı işselleştirmiş bir bilim adamı olarak görüyoruz. Onun için Seydişehir’in ve bizlerin Mahmut Esat Efendi’yi bu yönleriyle tanımamız gerekiyor. Tapu kadastro genel müdürü olduğu o dönemde ise tapu kadastroyu sistemleştirmiştir. İnşallah bizler gerek yöneticiler gerek  kaymakamlık ve Gazeteciler Cemiyeti olarak takip ediyoruz ama bunu genişleterek Seydişehirli kitlelere yaymak suretiyle tanıtmamız gerekiyor. Önümüzdeki zaman dilimlerinde bunları birlikte yapalım.”

Seydişehir'in  önemli değerlerinden olan Mahmut Esat Efendinin  fizik ve , kimya olmak üzere  birçok bilim dalında kendini yetiştirdiğini  ve çok değerli eserler bıraktığını kaydeden Kaymakam Aydın Erdoğan ; "Çok yönlü kişiliğiyle tarihte yer edinmiştir. Anadolu topraklarının yetiştirdiği bu değerli şahsiyeti gelecek nesillere anlatmak geride bıraktığı eserlere sahip çıkmak başta Seydişehirliler olmak üzere tüm kamuoyunun omzunda olan sorumluluk ve vazifedir. Kökümüze sahip çıkıp geleceğimizi onların yaydığı ışıklarla aydınlatmalıyız. Bu amaç doğrultusunda bizde Seydişehirliler olarak gençlerimize sahip olduğumuz bu değeri tanıtma noktasında her yıl Mayıs ayı içerisinde anma programı düzenliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin maddi manevi inşası sürecinde emeği geçen Mahmut Esat efendiyi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.” şeklinde konuştu.

Program emekli İmam Hatip Adem Atalay’ın Kuran tilaveti ve Mahmut Esat Efendi ve Seydişehir’in yetiştirdiği diğer büyük değerlere dua etmesiyle son buldu.

IMG 8557Seydişehir’de 19 Mayıs kutlamalarında İlk tören Hükümet Konağı önünde Atatürk anıtına çelenk konulması ve Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı.

Hava şartların kötü  olması nedeni  ile 15 Temmuz Milli   İrade  Meydanında  yapılması  planlanan 19  Mayıs   etkinlikleri   Atatürk  Kapalı Spor salonuna  taşındı.

19 Mayıs Törenlerine Kaymakam Aydın Erdoğan, Garnizon Komutanı Üsteğmen Fırat Ekinci, Cumhuriyet Başsavcısı Bünyami Korkmaz, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Burak Çelik, İlçe Emniyet Müdürü Kasım Özdemir, Akp İlçe Başkanı Mustafa Konurer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar, STK örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Gençlik Spor İlçe   Müdürü Soner  Balcı’nın  günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Seydişehir Belediyesi Spor Kulübü  Antrenörleri Celalettin Doğan , Recep Çetin'in hazırladığı Judo öğrencilerin sunduğu  gösterilerle programa  devam edildi.

Seydişehir Anadolu Lisesi öğrencisi Tekin Samet Sarı'nın "Ordunun Duası" isimli şiirini okumasının ardından, Seydişehir Anadolu Lisesi Resim öğretmeni Kerime Suluçay  yönetiminde  "Kırık Kaşık" ekibi sahne alırken ,  Seydişehir Belediyesi Spor Kulübü Antrenörleri Ali Buğdaycı, Ali Osman Güler'in hazırladığı karate, Antrenörler Mustafa Sevinç ve Yıldırım Arıkan'ın hazırladığı Tekvando gösterileri ile son buldu. Sporseverlerin katıldığı programda ayrıca Seydişehir'li Sporcu Gençlik Kaymakam Aydın Erdoğan ve Belediye Başkanı Mehmet Tutal'a bayrak hediye etti.

ppSeydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Türkiye’nin geleceği gençlerin yarınların teminatı olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;’’Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüce Milletimizin bağımsızlığı için kurtuluş meşalesini yaktığı tarihin 98’ncı yıl dönümünü kutlamanın sevinç ve onurunu yaşıyoruz.

Toplumları ve milletleri ayakta tutan en büyük gücün gençliğin gücü olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;" Toplumsal yeniliklere, teknolojik gelişmelere ve çağın gereklerine göre kendini geliştiren genç nesiller, geçmişe olan vefasını millet ve vatan sevgisiyle birleştirdiği zaman içinde bulunduğu topluma yön verecek kuvveti kazanmış olur. Türkiye gençliği bu kuvvet ile ülkemizi geleceğe taşıyacaktır” dedi.

Başkan Tutal;" İstiklal mücadelemizin sembolü olan bu günün, geleceğimizin teminatı  olan gençlerimize armağan edilmesi , gençlik ve spor bayramı olarak ilan edilmesi de çok önemlidir. Bizler, genç nesillerimizin gelecekte çok daha iyi imkanlara kavuşması, dünya gençleriyle rekabet edebilecek birikime sahip olabilmeleri için var gücümüzle çalışıyor, her türlü sosyal ve kültürel imkanlarımızı gençlerimiz için seferber ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik  ve Spor Bayramını kutluyor,  Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ülkemizin düşman işgalinden kurtulmasına vesile olan, vatan için canlarını  feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnetle yad ediyor,  milletimizin en büyük zenginliği olan gençlerimize  ve hemşerilerimize   sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

IMG 7970Seydişehir Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından ilçe merkezinde açılan kursların karma sergisi açıldı.

Halk Eğitim Merkezi Salonunda düzenlenen serginin açılışı, Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar ve protokol üyeleri tarafından yapıldı.

Açılış Programına Kaymakam Aydın Erdoğan , Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Konurer, CHP İlçe Başkanı Yunus Uysal , Daire Amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Her yerde, herkes için eğitim  parolası,  usta öğreticileri ve diğer personeli ile çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Halk Eğitim Merkezi Müdür Vekili Mehmet Borazan ;" yılda 8 bin kursiyer ve 2 bin öğrenci  olmak üzere 10 bin kişiye hizmet eden bir kuruluşuz. Tam yıl, tam gün  faaliyetlerini sürdüren, öğrenen, öğreten, üreten, ürettiğini satabilen , sanat merkezi,  kültür merkezi,eğitim merkezi ve bir başka deyişle terapi merkeziyiz. Terapi merkezi diyorum, çünkü bayanlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın iletişim araçlarının televizyon, sosyal medya ile boşa vakit geçirmeleri ve gençlerimizi sokaklardan almak amacıyla sosyal faaliyetler yapan stresten uzak bir merkeziz. Merkezimizin top yekun günün şartlarına uygun bir şekilde vatandaşımızın rahat ulaşabileceği, spor sahaları ile sanat atölyeleri ile sevgi salonları ile modern bir binayı merkezimiz hak etmektedir" dedi.

Kursiyerler tarafından hazırlanan gösterilerin ardından ilçe protokol üyeleri tarafından açılışı yapılan serginin  Perşembe gününe kadar açık kalacağı bildirildi.

DSCF2205Seydişehir Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından üyelerine kurayla düve dağıtımı yapıldı.

Seydişehir Belediyesine ait Canlı Hayvan Pazarına indirilen Simental cinsi 30 büyükbaş gebe düve İlçe Kaymakamı Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Konurer tarafından çekilen kurayla kooperatif üyelerine teslim edildi.

İlk etapta 10 üyesine üçer adet Simental cinsi gebe düve dağıtıklarını kaydeden Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Abdullah Kahraman;”ilk etapta 10 üyemize üçer adet Simental cinsi gebe düve dağıttık. Ziraat Bankası kredisi ile alınan düvelerimiz yüzde 5 faizli toplam maliyeti ise 7 yılda 15 bin lira. İşletmesi olmayan üyelerimize kolaylık sağlayarak kooperatifimizde ortak bakım yapacağız. Üyelerimize düve dağıtım hizmetine aralıklarla devam edeceğiz.Hedefimiz Bin 500 düve dağıtımı” şeklinde konuştu

Sanayi noktasında belirli bir konuma gelindiğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;” insanoğlunun yaşamında temel ekonomik eksen tarım ve hayvancılıktır.Sanayi ne kadar ilerlerse ilerlesin, eğer ülke tarımda karnını doyuramıyorsa , hayvancılıkta et ihtiyacını karşılayamıyorsa özellikle bizim ülkemiz gibi tarım ve hayvancılığın rahat yapılabileceği bir coğrafyaya sahipse ve biz bunu başaramıyorsak bu tarım ve hayvancılıkta bir düşüş yaşandığı anlamına gelir. Son zamanlarda hükümetimizin bu noktada ciddi katma değeri var. Güzel projeler hazırlıyor. Gerek KÖYDES, gerek kooperatif desteklemeleri olsun hayvancılık noktasında besicilerimizin ve çiftçilerimizin yanında. Kooperatifleşme hayvancılık ve sanayileşme sektöründe önemli bir etken. İnşallah bundan sonra yolumuza biraz daha hızlı devam edersek başkalarına  muhtaç olmadan gerek tarım, gerek hayvancılık , gerek sanayi adına ülkemiz kendi ayakları üzerinde daha iyi konuma gelir. Bu husus ise sivil toplum kuruluşlarının çalışması ve desteklemesiyle olacak bir durum. Ben kooperatifimize çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin örnek bir çalışama yaptıklarını ifade eden Kaymakam Aydın Erdoğan;”inşallah bu işin üstesinden geleceksiniz bu Seydişehir’de örnek bir çalışma ve arkası gelir diye düşünüyorum. Bugünkü dağıtılan düvelerin siz üreticiler için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

IMG 758619 Mayıs kutlamaları kapsamında başlatılan gençlik koşusu ve   gençlik yürüyüşü yapıldı.

Hükümet Anıtı önünden Seydişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bando takımı eşliğinde başlayan gençlik yürüyüşü, 15 Temmuz Milli İrade Meydanında son buldu.

Gençlik yürüyüşüne Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Burak Çelik, Emniyet Müdür Vekili Kasım Özdemir, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa  Konurer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar, İlçe Sağlık Müdürü Ayşegül Candan Harmankaya, Beden Eğitimi öğretmenleri , öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Milli İrade Meydanında  gençlik koşusunda dereceye giren bayan ve erkek öğrencilere madalyaları Kaymakam Aydın Erdoğan ve Belediye Başkan Mehmet Tutal tarafından takdim edildi.

19 Mayıs Gençlik Haftası koşusunda dereceye giren erkek öğrenciler

1)    Genco Erin - Seyit Harun Anadolu Lises

2)    Yunus Emre Arslan - Tarım Meslek Lisesi

3)    Furkan Şahin - Seyit Harun Anadolu Lisesi

Kız öğrenciler

1)    Esma Nur Tuğcu – Mahmut Esat Anadolu Lisesi

2)    Belkız Doğan – Kız Meslek Lisesi

3)    Esra Özdemir – Kız Meslek Lisesi 

1 4Konya Büyükşehir Belediyesi  Koski, hizmet içi eğitim programı kapsamında Seydişehir 8. Bölge Şube Müdürlüğünde  görev yapan personele “İş Sağlığı ve İş Güvenliği “eğitimi verildi.

Seydişehir Belediyesi Meclis toplantı salonunda düzenlenen eğitime Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir 8. Bölge Şube Müdürü Yılmaz Beşbadem ve çalışanlar katıldı.

Başkan Tutal;"Çalışanlarımızın yasal hak ve hukuki sorumlulukları,genel iş sağlığı ve güvenliği kuralları ve tedbirleri, iş yeri temizliği ve düzeni, iş kazaları ve meslek hastalıkları, hukuki ceza sorumluluklar konusunda eğitimleri önemli.  Çalışmalarımızda önce iş güvenliği diyoruz. İşçinin ne yaptığını, yasal haklarını bilmesi lazım. Bunu bilirse verim de artacaktır" dedi.

Bir işletmede iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasının  en önemli konu olduğunu ifade eden İş Sağlı ve İş Güvenliği Uzmanları, işyerinde oluşabilecek  ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin en azan indirilmesinin  gerekliğini vurguladı.


1 1Doğuştan engelli Muhammet Uzun, engeller haftası dolayısıyla Seydişehir Belediyesinde fahri zabıta olarak göreve başladı. Engelli gencin bu görevi 3 gün boyunca devam edecek.

Engelliler haftası dolayısıyla Seydişehir’de çeşitli etkinlikler düzenleniyor…

 Etkinlikler çerçevesinde Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, doğuştan engelli Muhammet Uzun'u 3 günlüğüne fahri zabıta olarak görevlendirdi.

Görevi alır almaz çalışmaya başlayan engelli genç, ilk olarak piknik yapmak için Kuğulu Park’a giden vatandaşları ateş yakmamaları konusunda uyardı… Engelli yollarına park eden araçların plakalarını da trafik ekiplerine bildirerek kaldırtan Muhammet Uzun, Seydişehir belediyesine kendisine verdiği bu görevden dolayı teşekkür etti, uygulamanın bütün belediyelere örnek olmasını diledi… Uzun, vatandaşları da engelli yollarına araçlarını park etmemeleri konusunda uyardı…

Fahri Zabıta Uzun ;"Seydişehir Belediyesi 10-16 Mayıs Türkiye Engelliler Haftası nedeniyle Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Tutal’ın bana vermiş olduğu fahri zabıtalık görevini üstleniyorum. Bugün ekip arkadaşlarımla birlikte Seydişehir’de engelli rampası olmayan yerleri tespit ettik. En yakın zamanda Fen İşleri ekibimiz bu hususla  ilgilenecek ve engellilerimiz rampalarını kullanabilecekler. Ben Seydişehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum. Bu uygulamanın bütün belediyelere örnek olmasını diliyorum" dedi.

Belediyecilikte en zor görevlerden birinin Zabıta Hizmetleri olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;" Zabıtalık görevi direkt vatandaşlarla yüz yüze gelinen  görevlerden birisidir. Engelliler haftası münasebeti ile kardeşlerimizden Muhammed bu hafta bize destek oldu. En zor görev olan Zabıtalığı en iyi şekilde engelli de olsa yapabileceğini Seydişehir’de sergilemiş oldu. Bize vermiş olduğu desteklerden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.”şeklinde konuştu.

SEYDİŞEHİR BELEDİYESİNDEN ENGELLİ VATANDAŞA AKÜLÜ ARABA 2Seydişehir Belediyesi uzun yıllardır tekerlekli sandalyeye mahkum olan Selma Kasap'a  akülü araba hediye etti.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal ve eşi Melek Tutal, engelli Selma Kasap'ı Ulukapı Mahallesi'ndeki evinde ziyaret ederek, Seydişehir Belediyesi tarafından alınan akülü arabayı teslim etti.

Geçirdiği rahatsızlık sebebiyle uzun yıllardır tekerlekli sandalye kullandığını kaydeden Kasap" kullandığım akülü aracım vardı fakat arızalandığı için yaptıramıyordum. Başka birinin yardımıyla hareket edebiliyordum.Birilerinin  yardımı olmadan bir yere gidemiyordum. Önce akülü aracım varken her yere rahat gidebiliyordum.Arızalanınca  evde mahsur kaldım. Başkanımızdan bu konuda yardım istedik. Başkanımızın bu konudaki duyarlığından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

İnsanoğlunun çeşitli nedenlerden dolayı gerek doğuştan, gerek daha sonra sağlık problemleriyle bazı zorluklarla karşılaştığını belirten Belediye Başkanı Mehmet Tutal;" Engelli olan kardeşlerimize sabırlar diliyoruz. Bir saat sonra, bir gün sonra bizlerinde engelli olabileceğini düşünerek hareket etmek ve onlara o şekilde davranmak mecburiyetindeyiz. Son dönemlerde gerek toplumun, gerek hükümetin, gerekse dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının engellilere bakış açısı ciddi anlamda değişti. Artık engelli kardeşlerimiz de toplumda yer buldu. Bizler gibi toplumda hayatlarını rahat bir şekilde devam ettirebiliyorlar. Belediye olarak bizlerin üzerine düşen görevleri var. Biz de bunları yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz hizmet verdiğimiz mahallelerde engelli olan kardeşlerimize rahat gidip, gelebilmeleri ve yaşamlarını o bölgede daha sağlıklı sürdürebilmeleri için gerekli kolaylığı yapıyoruz.Selma  kardeşimizin bizden bir akülü araba talebi oldu bizde kendisine hediye ettik. Umarım akülü aracımız Selma kardeşimizin ve  ailesinin hayatını kolaylaştırır. Güle güle kullanmasını diliyorum." diye konuştu.

71b09635 98a8 4172 9c68 635a69f6074510-16 Mayıs Türkiye Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen engelleri kaldıralım yürüyüşü büyük ilgi gördü.

Ümit çocukları Derneği, Kaymakamlık, Seydişehir Belediyesinin birlikte düzenledikleri engelliler yürüyüşü ve programındaki konuşmalarda Seydişehir’in engelli bireylere olan duyarlılık konusunda  birçok büyük kentleri geçtiği vurgulandı.

Hükümet meydanında başlayan 15 Temmuz Milli İrade Meydanında engelli öğrencilerin hazırladığı gösterilerle devam eden programa Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, AK Parti  İlçe Başkanı Mustafa Konurer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar, Stk Başkanları , Ümit Çocukları Derneği Üyeleri, Seydişehir Özel eğitim İş Uygulama Merkezi, Yeni Yaşam Rehabilitasyon Merkezi Ve Özel Derman Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi(Okulu) öğrencileri, veliler ve vatandaşlar katıldı.

Derneklerinin 15. yılında engellilere el uzatmaya devam ettiğini kaydeden Ümit Çocukları Derneği Başkanı Münevver Yalçınkaya ;”imkanlarımız doğrultusunda ihtiyaçlarına el uzatmaya çalışıyoruz. Her yıl sizlerin büyük katılımı ile yaptığımız yürüyüşlerimiz ve diğer faaliyetlerimiz göz önünde bulundurulunca çok yol katettiğimizi gururla ifade etmek istiyorum.Toplumda onlara da yer verildiği zaman, fırsat tanındığı zaman neler yapabileceklerini yıllarca beraber gördük paylaştık.

Ümit çocukları Derneği bunların hepsini sizlerin maddi manevi destekleri ile başarmıştır. Onun için burada dernek yönetimim adına minnetimizi ifade etmek isterim.  Seydişehir’ de toplam 1270 engellimizle beraber yaşamaktayız. Aramızda herhangi birinin bir saniye sonra 1271. Olmayacağını kimse garanti edemez. Bu bilinçle ve hassasiyetle sizlerden istediğimiz engellilerimize acımanız değil. Sevgi, saygı ve hoşgörü ile yaklaşmanızdır. Bunlar olursa zaten aşılamayacak engel yoktur”dedi.

Seydişehir’in bir çok konuda  engelleri aştığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;” gerek derneğimizin, gerekse rehabilitasyon merkezlerimizin çalışmaları Seydişehir’deki  engelli kardeşlerimizle, bizler arasındaki engelleri kaldırdı.Gerek rehabilitasyon merkezleri, gerek derneklerimizin, gerek belediyelerimizin,  en önemliside  hükümetimizin engellilere yönelik izlemiş olduğu politikalar, çalışmalar engelli kardeşlerimize verilen destekler hasta bakımları, yaşlı bakımları, engelli bakımları , evde bakımlar ücretleri noktasında bu gün  artık engellilerle aramızdaki engelleri kaldırmış bulunuyor.Bundan sonraki süreç gönüllerdeki engelleri kaldırmak.Engelli kardeşlerimiz farklı duygularla değil, adeta kendimizin bir parçası gibi gördüğümüz, kendimizinde her an aynı durumda olabileceğimiz empatisini yaparak hayatımıza devam ettiğimiz zaman, aramızdaki gönül engellerimizi kaldırdığımız zaman toplumumuz daha mükemmele ulaşacaktır”dedi.

Engellilerin toplumun bir parçası olduğu kaydeden Kaymakam Aydın Erdoğan;” aslında her birey potansiyel bir engellidir. Bu bilinçle ve bilgiyle hareket edersek toplumun içinde yaşayan engelli vatandaşlarımızı maddi ve manevi olarak bu empati ile değerlendirirsek sosyal hayata, siyasi hayata, ekonomik hayata toplumun her kesimine kazandırabiliriz”dedi.

15 Temmuz Milliİrade Meydanında devam eden program protokol konuşmalarının ardından engelli öğrencilerin hazırladığı renkli gösterilerle son buldu.

Sayfa 1 / 15